Forum Wszystko o fretkach Strona Główna Wszystko o fretkach
Informacje na temat hodowli fretek
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DOZWOLONE JEDZONKO

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wszystko o fretkach Strona Główna -> JADŁOSPIS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PROMILEK
Administrator



Dołączył: 28 Lip 2005
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto 11:34, 02 Sie 2005    Temat postu: DOZWOLONE JEDZONKO

Fretka jest drapieżnikiem, jest więc mięso-żerna. Podstawą pożywienia nie mogą być dla niej resztki z naszego obiadu! Nieprawidłowe żywienie po niedługim czasie zaowocuje (niestety) niedowagą, fatalnym stanem sierści oraz poważnymi schorzeniami układu pokarmowego. Podstawą żywienia fretek są białka i tłuszcze zwierzęce. Stosunek pokarmu roślinnego powinien wynosić 9:1 lub 8:2 jak podają sprawdzone źródła. Czasami fretka którą kupimy jest od małego przyzwyczajona do jednego rodzaju pokarmu. Nie trzeba się tym bardzo przejmować. Jeżeli np. je tylko karmę suchą, to nic złego się nie stanie. Trzeba jej jednak podawać raz dziennie pastę z witaminami, która jest do nabycia w każdym sklepie zoologicznym. Pamiętajmy że każda fretka jest inna, lubi co innego i sugerowanie się tym co mówi znajomy czy znajoma (że jego fretka je to czy tamto) nie jest żadnym wzorcem do naśladowania. Szczerze mówiąc napychanie fretki ludzkimi przysmakami jest niedobre. Fretka w naturalnych warunkach nie potrzebuje arbuza, kartofli, marchewki, orzeszków ziemnych! Można jej to podawać ale po co? Takie faszerowanie fretki pożywieniem którego nie potrzebuje jest niczym innym jak zaspokajaniem kaprysu właściciela. Jednak ciężko czasami jest odmówić fretce czegoś dobrego, kiedy łasi się do nas. Ja czasami daję moim fretkom różne przysmaki z niżej wymienionych, ale naprawdę sporadycznie i najczęściej tylko te które są zdrowe na 100% i mają w sobie dużo witamin.
Jeżeli fretka nie chce jeść nic poza karmą do której się przyzwyczaiła to są dwa znane mi sposoby na nauczenie jedzenia innych produktów. Pierwszy to mieszanie dotychczasowego jedzenia z małymi ilościami innego (tak samo należy postępować przy zmianie rodzaju karmy suchej). Drugi sposób to głodówka. W miseczce zostawiamy tylko nową karmę i w końcu fretka jest zmuszona go zjeść. Jednak jeżeli fretka nie ruszy nic przez dwa dni, wracamy do poprzedniego pokarmu. Czasami wystarczy niejadkowi wsadzić do pyszczka kawałek jedzonka żeby poczuł smak i wtedy zaczyna mu się podobać. Musimy w jakiś sposób zachęcić fretkę do jedzenia. Czasami skutkuje bawienie się z nią pokarmem. Kiedy chciałam dać fretce winogrono, turlałam je po ziemi pod jej nosem aż wykazała zainteresowanie. Kiedy już złapała je w pyszczek i posmakowała, rzuciła się wręcz na resztę.

woda – fretki bardzo często ulegają odwodnieniom. Musimy im zapewnić stały, nieograniczony dostęp do wody, szczególnie w czasie upałów oraz kiedy nasza fretka je tylko suchą karmę! Wodę przydało by się przegotować i ostudzić przed nalaniem do miseczki czy poidełka. Można podawać wodę źródlaną, ale nie gazowaną i nie mineralną.

mięsko – zawsze musi być świeże! Można podawać i surowe i gotowane w zależności od upodobań naszej fretki. Dozwolone mięsko to: wołowina, jagnięcina, konina, drób, serca kurze, dziczyzna, nerek i wątroby nie poleca się ponieważ są filtrem w organizmie. Dla nie jedzenie tego jest porównywalne ze zjedzeniem kubła na śmieci! Można podawać nerki i wątrobę ale sporadycznie i w małych ilościach. Nigdy nie wolno podawać surowej wieprzowiny gdyż fretka może zachorować na śmiertelną dla niej chorobę AUJESKY. Wieprzowinę podajemy tylko przegotowaną (najlepiej z 0.5h) Pamiętajmy żeby jedzenie było świeże. Fretki często magazynują pokarm i wynoszą go w najbardziej oddalone zakamarki, które później się psuje. Jeżeli fretka zje takie mięsko leżące w szmatkach przez tydzień może to doprowadzić do bardzo poważnego zatrucia. Najlepiej na czas podania gotowanego jedzenia (w ilości na jeden raz do zjedzenia) zamknąć fretkę w klatce co uniemożliwi jej chomikowanie, a nam ułatwi później sprawdzenie zakamarków klatki, czy aby nic nie jest pochowane.

sucha karma - niektóre fretki to wybredne niejadki, inne od małego są przyzwyczajone do jednego rodzaju pokarmu co staje się często utrapieniem hodowców. W Polsce mamy dostępnych kilka rodzajów karmy dla fretek: Dr Clauders, 8in1, Premium, Fernado, Prestige, Pabemia. Jednak nie wszystkie są pełnowartościowe. Polecam przeczytanie artykułu podanego poniżej, mianowicie zestawienie karm suchych. Znajdziemy tam spis karm kocich i fretkowych i z pewnością sami będziemy w stanie zobaczyć które są najbardziej wartościowe.


Zestawienie karm suchych ze względu na ich skład
[link widoczny dla zalogowanych]

zestawienie karm mokrych ze względu na ich skład
[link widoczny dla zalogowanych]

ryby - możemy podawać fretce ryby, ale tylko morskie i oczywiście bez ości! Występują jednak pewne wyjątki:
- śledzie oraz makrele zawierają tiaminazę, niszczącą witaminę B1. Podawać je tylko gotowane.
- ciernik, morszczuk, błękitek, mintaj, łapacz, witlinek zawierają trójmetylooksyaminę, która doprowadza do anemii. Ryby zawierają dużo kwasów tłuszczowych, dlatego przy karmieniu rybami trzeba pamiętać o dodawaniu przeciwutleniaczy (witamina E) co zapobiega chorobie „ żółtego tłuszczu”

owoce - winogrona (również rodzynki jako smakołyk), kiwi, jabłka, gruszki, truskawki, arbuz (ale bez pestek), orzeszki ziemne, rzadko naprawdę w malutkich ilościach można podać kawałeczek mandarynki, babana i jabłko (bardzo malutko raz na miesiąc) owoce pestkowe takie jak czereśnie można dać ale uprzednio wydrylować pestki. Nie podawać owoców cytrusowych, oraz ananasa z powodu dużej zawartości kwasów owocowych.

Warzywa – ogórek, marchew, pomidor, kalarepkę ( w bardzo małych ilościach, ponieważ może wywołać u fretki wzdęcia), papryka (co do tego nie jestem pewna a swojej fretce nie podawałam), groszek, fasola. Nigdy nie podawać warzyw kapustnych i cebuli!

Jajko – można dać samo żółtko jaja kurzego (nigdy białka które zawiera awidynę niszczącą biotynę), oraz w całości (nawet ze skorupkami) jajka przepiórcze.
Nabiał – biojogurt, mleko (tylko dla kotów), czasami śmietankę (w małych ilościach)

Inne:
- ryż (gotowane bez soli)
- kartofle (gotowane bez soli)
- makaron (gotowany bez soli)
- gerbery dla dzieci, oraz inne tego typu pożywienie np. Hipp, Bobo-vita
- oliwę z oliwek, oraz z pestek winogron ( można dawać nawet codziennie mała łyżeczkę do karmy. Oliwa ma dobry wpływ na brzuszek freci i sierść.
- siemie lniane (przemielone do karmy)

Przysmaki:
- yoggies’y
- maltpasty
- kocie przysmaki
- rodzynki

Cechy pełnowartościowej karmy:
1. białko - 32-38%
2. tłuszcz - 18-22%
3. włókno - nie więcej niż 3 - 3,5%
4. popiół - nie więcej niż 7%
5. brak kukurydzy wśród pierwszych 3 składników
6. mięso zamiast pochodnych
7. mięso lub pochodne jako pierwszy składnik
8. brak mięsa rybiego w pierwszych trzech składnikach


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wszystko o fretkach Strona Główna -> JADŁOSPIS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin