Forum Wszystko o fretkach Strona Główna Wszystko o fretkach
Informacje na temat hodowli fretek
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pochodzenie fretki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o fretkach Strona Główna -> POCHODZENIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PROMILEK
Administrator



Dołączył: 28 Lip 2005
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 13:32, 28 Lip 2005    Temat postu: Pochodzenie fretki

SYSTEMATYKA KRÓLESTWO - ZWIERZĘTA (Animalia)
TYP - STRUNOWCE (Chordata)
PODTYP - KRĘGOWCE (Vertebrata)
GROMADA - SSAKI (Mammalia)
RZĄD - DRAPIEŻNE (Carnivora)
RODZINA - ŁASICOWATE (Mustelidae)
GATUNEK - FRETKA (Mustela putorius furo)

Tchórzofretka jest łagodną, łatwą w hodowli, udomowioną, hodowlaną odmianą tchórza, również drapieżną. Pochodzi z krzyżówki tchórza z fretką. Nazw tchórzofretka i fretka obecnie najczęściej używa się zamiennie. Tchórzofretki podobne są do innych łasicowatych, szczególnie norek i kun. Mają wydłużony tułów i krótkie kończyny o ostro zakończonych i zagiętych pazurkach. Przednie łapy sprawują funkcję szufli. Głowa fretki jest stosunkowo mała i lekko spłaszczona, a pyszczek zaokrąglony. Uszy małe. Ogon w całości owłosiony i dość długi.
Futro ma ubarwione na ciemno – brązowo, biało lub kremowo. Boki ciała częściowo żółto - kremowe, ogon, nogi i brzuch czarne, głowa po bokach, przy wargach, na końcach uszu i na brodzie biała. Ma czerwone (albinos) lub czarne oczy i różowy lub czarny nos.
Włosy puchowe mają zabarwienie szare lub żółtopomarańczowe, a włosy pokrywowe czarne lub brunatne.
Zwierzę to występujące prawie w całej Europie z wyjątkiem krajów śródziemnomorskich.
Najczęściej spotkać można go na terenach lesistych, blisko osad ludzkich, gdzie ma łatwy dostęp do pokarmu. Żywi się drobnym ptactwem, owadami, ślimakami, gryzoniami, młodymi królikami i zającami, żabami, rybami, oraz ptasimi jajami. Tchórz poluje również na ptactwo łowne: kuropatwy, bażanty. Często podkrada się do osad ludzkich w poszukiwaniu łatwego posiłku. Dzięki swej zwinności, tchórz z łatwością napada na swe ofiary. Niszczy również szkodniki naturalne - myszy i szczury. Dzięki szybkości, a jednocześnie dużej ostrożności i sprytowi polowania tchórza z reguły uwieńczone są sukcesem.
Schronieniem tchórza są dziuple w drzewach, opuszczone lisie jamy, królicze nory, sterty drewna lub opuszczone budynki (szczególnie na okres zimowy, kiedy to w czasie mrozu ma zapewnione ciepłe suche schronienie).

Tchórzofretki są niestety hodowane jako zwierzęta laboratoryjne, oraz dla przemysłu futrzarskiego. Coraz częściej spotyka się je w sklepach zoologicznych i traktuje jako zwierzątka domowe.

Ojczyzną fretek jest najprawdopodobniej północna Afryka, gdzie zostały oswojone przez Egipcjan. Fretki znane były już starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywano je do tępienia myszy i innych szkodników w gospodarstwach rolnych, do polowań oraz tępienia króliczych plag w Australii.
Według innego źródła ojczyzną fretki jest Europa. Ta wersja wydaje mi się być bardziej prawdopodobna. Biorąc pod uwagę możliwości fizyczne fretki ciężko jest sobie ją wyobrazić pośród gorąca i suszy. Natomiast fretka jest bardzo dobrze przystosowana do życia w naszym Europejskim klimacie. Być może egipskie "niby" fretki były mangustą, która jest podobna do łasicy, a w dodatku uważana przez Egipcjan za święte zwierzę (zabijała węże).
Fretek najpierw używano do polowań na króliki w Rzymie, potem w całej Europie i nie tylko. Ze względu na swoją zwinność pasowały idealnie do zadań wymagających wchodzenia do ciasnych, podziemnych korytarzy. Przykłady użyteczności tych zwierząt możemy znaleźć w utworze sprzed 450 lat p.n.e. "Acharnejczycy" Arystofana, w średniowiecznych dziełach z 13 wieku (o używaniu fretek do polowań przez Dżingis Khana i cesarza niemieckiego Fryderyka II) itp. Z czasem miejsce tych sympatycznych futrzaków jako zwierząt domowych zajęły koty i psy, a człowiek znalazł w fretce inne walory, które zaczął wykorzystywać i wykorzystuje do chwili obecnej.
Fretki towarzyszyły również ludziom w wyprawach morskich, chroniąc zapasy ziarna przed szczurami. W późniejszym okresie fretki dotarły do Europy, a około 1875 roku do Ameryki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filippo




Dołączył: 11 Kwi 2017
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:55, 11 Kwi 2017    Temat postu:

Ciekawy opis. A pochodzenie fretki rzeczywiście jest zagadką, ponieważ wiele różnych źródeł podaje przeróżne informacje na ten temat.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o fretkach Strona Główna -> POCHODZENIE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin